Goście
- Szczegóły
Anne Applebaum
Światowej sławy pisarka oraz matka Polka. absolwentka jednego z najlepszych uniwersytetów świata, Yale. Studiowała również w Londynie i Oksfordzie. Jej artykuły ukazywały się w najbardziej poczytnych gazetach. Należała również do kolegium redakcyjnego The Washingon Post. W 2004 roku otrzymała nagrodę Pulitzera za wydaną rok wcześniej książkę "Gułag". Jest również autorką "Zmierzchu demokracji" i książki kucharskiej "Z mojego polskiego ogrodu".
prof. Leszek Balcerowicz
Ekonomista, b. prezes NBP; b. wicepremier i minister finansów. Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych. Wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi oraz międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego. Założyciel i Przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Edwin Bendyk
Dziennikarz, publicysta i pisarz. Prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Publicysta „Polityki”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką, a polityką, gospodarką, kulturą i życiem społecznym. Wykłada w Collegium Civitas, w School of Ideas Uniwersytetu SWPS oraz Graduate School for Social Research PAN.
Alexander Beribes
Alexander Beribes dołączył do Fundacji Konrada Adenauera w grudniu 2019 r. Pracuje w departamencie "Demokracja, prawo i partie polityczne" jako urzędnik ds. polityki europejskiej. Swoją karierę zawodową rozpoczął w saksońskim parlamencie krajowym, gdzie zajmował się sprawami polityki społecznej i polityki bezpieczeństwa. Alexander Beribes studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz oraz studia wschodnioeuropejskie na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W tym czasie odbył zagraniczne wizyty studyjne w Krakowie (Uniwersytet Jagielloński) i w Pradze (Uniwersytet Karola). Zdobywał doświadczenie zawodowe w centrali niemieckiego MSZ, w Federalnym Ministerstwie Obrony oraz w Stiftung Wissenschaft und Politik. Alexander Beribes jest byłym współpracownikiem Fundacji Konrada Adenauera.
prof. dr hab. Ewa Bińczyk
Pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Jest autorką książek "Socjologia wiedzy w Biblii" (Nomos 2003), "Obraz, który nas zniewala" (Universitas 2007), "Technonauka w społeczeństwie ryzyka" (UMK 2012), a także "Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu" (PWN 2018).
Elżbieta Bieńkowska
Absolwentka studiów orientalistycznych na UJ, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz studiów podyplomowych SGH. Wieloletnia urzędniczka samorządowa, zajmująca się polityką europejską, regionalną i rozwojową. W latach 2007-2014 minister rozwoju regionalnego i infrastruktury, następnie wicepremier. 2014-2019 Komisarz UE ds. Wspólnego Rynku, przemysłu, przedsiębiorczości i MSP. Obecnie w Radzie Uniwersytetu Śląskiego oraz w Radzie Programowej projektu UNA EUROPA z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Katarzyna-Błażejewska Stuhr
Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szkołę Główną Psychologii Społecznej. Współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety. Wyznaje zasadę, że jedzenie powinno być źródłem zdrowia i przyjemności. Chętnie gotuje i z radością eksperymentuje, najczęściej korzystając z lokalnych i sezonowych produktów. Felietonistka magazynu Zwierciadło oraz autorka programu „357 kęsów na śniadanie” w Radio 357. Autorka 13 książek. Prowadzi bloga kachblazejewska.pl oraz instagramowy profil @kach_blazejewska_dietetyk.
Adam Błażowski
Inżynier, zawodowo związanym z projektami efektywności energetycznej i SmartCity, jest jednym z założycieli fundacji FOTA4Climate, organizacji działającej na rzecz przyrody, i rzetelnej i otwartej, debaty na temat wyzwań związanych ze zmianami klimatu w oparciu najlepszą dostępną wiedzę naukową.
dr Henryka Bochniarz
Założycielka i przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, największej w Polsce organizacji zrzeszającej przedsiębiorców. Członkini Rady Nadzorczej FCA Poland. Była minister przemysłu i handlu, filantropka, wspiera równość i różnorodność wśród kadry zarządzającej. Członkini Rady Nadzorczej Fiat Chrysler Automotive Poland SA, Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej Biznesu Akademii L.Koźmińskiego, Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu. Współzałożycielka Kongresu Kobiet. Przewodnicząca Polsko – Japońskiego Komitetu Ekonomicznego. Założycielka fundacji Prymus, wspierającej młodzież z obszarów wiejskich.
Adam Bodnar
Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu SWPS. Działacz na rzecz praw człowieka, między innymi w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W latach 2015-2021 był Rzecznikiem Praw Obywatelskich - prawdziwym rzecznikiem naszych praw.
Andrzej Bogórski
Student historii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Od zawsze chciał być nauczycielem, dlatego trafił na specjalność nauczycielską. To marzenie odnajduje również w działalności społecznej czy działając w obronie praw człowieka, czy też w Samorządzie Studenckim. W tym roku wziął w projekcie FOLM, a teraz wspiera realizację projektu jako wolontariusz.
Michał Boni
Działacz podziemnej „S”, minister w wielu rządach. Był szefem doradców strategicznych premiera Donalda Tuska oraz Komitetu Stałego Rady Ministrów, a także posłem do Parlamentu Europejskiego. Obecnie adiunkt w SWPS (Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny) w Zakładzie Społecznych Zastosowań Nowych Technologii.
Katarzyna Boni
Pisarka, reporterka. Autorka książek o życiu uchodźców w obozach ("Kontener" napisany wspólnie z Wojciechem Tochmanem), sposobach na wyjście z traumy i odbudowy po katastrofie ("Ganbare! Warsztaty umierania" o japońskiej rzeczywistości po potrójnej katastrofie z marca 2011 roku) i budowaniu miast przyszłości ("Auroville. Miasto z marzeń" o mieście założonym w 1968 roku przez wszystkie narody świata, które istnieje do dzisiaj). Od pięciu lat zajmuje się tematyką kryzysu klimatycznego, zanikającej bioróżnorodności, dewastacji oceanów i żałoby związanej ze zmianami klimatycznymi. Za teksty o kryzysie klimatycznym była nominowana do European Press Prize i Grand Pressa. Prowadzi również, wzorowane na japońskich, warsztaty umierania, które pozwalają na głęboką refleksję nad życiem i tym, co dla nas ważne.
Piotr Borawski
Zastępca prezydenta Gdańska do spraw przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie ukończył Podyplomowe Studia Menadżerskie i studia MBA. Radny Miasta Gdańska VI kadencji: 2010–2014 i VII kadencji: 2014–2018. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej oraz przewodniczącego Komisji Strategii i Budżetu. Jako wiceprezydent odpowiedzialny za przedsiębiorczość i rynek pracy, środowisko i ochronę klimatu, informatyzację i bezpieczeństwo oraz komunikację miejską.
Marek Borowski
Inicjator i założyciel Banku Żywności w Olsztynie, od początku tj. 2000 r. pełni funkcję jego Prezesa, przez 19 lat kierował Federacja Polskich Banków Żywności w Polsce, obecnie pełnomocnik Zarządu FPBŻ ds. strategii i rozwoju, które odgrywają ważną rolę w systemie pomocy społecznej w Polsce.
Łukasz Broniewski
Doświadczony doradca, który przez wiele lat współpracował z polskim rządem i instytucjami europejskim. Przez ostatnie lata członek gabinetu Przewodniczącego Rady Europejskiej. Wcześniej Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Doradzał w zakresie strategii, komunikacji, public policy i stosunków międzynarodowych. Kierował polską edycją największego europejskiego programu dla młodzieży EYCA. Ekspert w zakresie instytucji europejskich, relacji inter-instytucjonalnych oraz m.in. European Green Deal. Absolwent Executive MBA na Aix-Marseille Graduate School of Management.
Dorota Bródka
Psycholog, terapeuta Gestalt, terapeuta uzależnień, mediator i coach. Absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu, Wielkopolskiej Szkoły Psychoterapii Gestalt oraz Szkoły Specjalistów Psychoterapii i Instruktorów Terapii Uzależnień CARE w Broku.
Rafał Bruski
Polski polityk, urzędnik samorządowy. W latach 2007 – 2010 wojewoda kujawsko-pomorski. Od 2010 r. prezydent Bydgoszczy.
Przemysław Budnicki
Od ponad 20 lat transformuje biznes wykorzystując nowe technologie, myślenie strategiczne i kreatywne kwestionowanie obowiązujących reguł. Pracuje z innowacyjnymi projektami technologicznymi jako CEO oraz mentor skupiając się na produkcie, strategii rynkowej i szybkim znalezieniu drogi na rynek. Prezes firmy Holo4labs.
Piotr Buras
Okończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w polityce zagranicznej Niemiec i Unii Europejskiej oraz w stosunkach Polski z Niemcami i UE. Karierę zawodową rozpoczął pod koniec lat 90. w Centrum Stosunków Międzynarodowych, z którym był związany do 2006 roku. Pracował też w Centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbył wizyty badawcze na Uniwersytecie Birmingham oraz w Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie. W latach 2008–2012 był korespondentem „Gazety Wyborczej” w Berlinie. Dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
Max Cegielski
Polski dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Członek kolektywu muzycznego Masala Sound System, prezenter Radio Roxy, gdzie prowadzi codzienne audycje. Współpracował z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadził i współtworzył cykl Hala odlotów.
Arkadiusz Chęciński
Absolwent Wydziału Administracji i Zarządzania Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Od 2006 r. związany z samorządem. W latach 2006 - 2011 radny Sosnowca, między 2011 - 2013 wiceprezydent Sosnowca, a w latach 2013 - 2014 członek Zarządu Województwa Śląskiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta Sosnowca, zdobywając w drugiej turze 63 proc. głosów. W wyborach samorządowych 2018 r. uzyskał reelekcję, po zdobyciu 55618 (66,72 proc.) głosów w pierwszej turze.
Dominika Chirek
Prawniczka specjalizująca się w prawie kosmetycznym, ekspert ds. kosmetyków naturalnych oraz ekologii wokół nas. Uczy, jak być świadomym konsumentem. Przekonuje nas do czytania listy składników żywności, kosmetyków, ubrań i przedmiotów życia codziennego. Namawia do zrównoważonego trybu życia. Prowadzi bloga www.naturalnieproste.com.
Tomasz Chłoń
Amb. Tomasz Marek Chłoń, dyplomata, był ambasadorem Polski w Estonii i na Słowacji. W latach 2017-2020 pełnił funkcję dyrektora Biura Informacyjnego NATO w Moskwie. Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego, sprawach NATO i Rosji, zagrożeń hybrydowych, w tym szczególnie dezinformacji. Jest współautorem książki „Platforma przeciwdziałania dezinformacji – budowanie odpornościspołecznej. Badania i edukacja” (2021). Absolwent filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a także studiów podyplomowych w zakresie stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej.
Wojciech Chmielarz
Urodzony w 1984 roku, pisarz, scenarzysta. Autor cyklu książek o Jakubie Mortce, trylogii gliwickiej, "Żmijowiska" (zekranizowanego przez Canal+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Pawłem Domagałą, Cezarym Pazurą i Agnieszką Żulewską w rolach głównych), "Rany", "Wyrwy" oraz "Prostej sprawy". Laureat m.in. nagrody Wielkiego Kalibru, Złotego Pocisku i plebiscytu Książki Roku portalu Lubimy Czytać. Były dziennikarz, publikował m.in. w "Pulsie Biznesu", "Polityce" i "Nowej Fantastyce". Lubi grać na PS5 i biegać.
Helena Chmielewska-Szlajfer
Adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego, doktorat z socjologii obroniła w The New School for Social Research (2014), za który otrzymała Albert Salomon Memorial Award in Sociology. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Kościuszkowskiej i The New School. Zajmuje się badaniem codziennych praktyk obywatelskich oraz mediów informacyjnych i polityki w internecie. Jej zainteresowania badawcze obejmują również zmianę społeczną i kulturę codzienności. W pracy naukowej specjalizuje się w metodach jakościowych, m.in. analizie treści, (n)etnografii, wywiadach i badaniach terenowych. Ma wieloletnie doświadczenie w wystąpieniach publicznych w Polsce oraz zagranicą, w ramach swojej tematyki badawczej jest stałą komentatorką w polskich i międzynarodowych mediach.
Mikołaj Chrzan
Zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, ekonomii w Szkole Głównej Handlowej i studiów MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Z „Wyborczą” związany od 1996 roku.
Konrad Ciesiołkiewicz
Przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Od 2008 roku związany zawodowo z Orange Polska, gdzie między innymi zajmuje się sprawami społecznymi. Prezes Fundacji Orange. Z wykształcenia psycholog i politolog. Jego zainteresowania koncentrują się na psychologii organizacji i kompetencjach społecznych.
Maria Ciupka
Marysia Ciupka holds a double degree in Philosophy and Russian from Grinnell College, USA, and is currently a Junior Fellow at Visegrad Insight, where she works on research projects focusing on digital democracy and media.
Radek Czahajda
Jak sam o sobie mówi, lubi robić różne rzeczy. Ale polubił aktywność późno — na studiach. Mimo to wie, że już z nim zostanie na zawsze. Dzięki jego działaniom kilkadziesiąt tysięcy osób świadomie wybrało studia, kilka tysięcy uzyskało niezbędne wsparcie w traumie, kilkaset sprawniej zrealizowało swoje projekty społeczne, kilkadziesiąt mogło nazwać swój ośrodek opieki domem. Pomógł mieszkańcom kilkudziesięciu krajów i kilku słoniom. Teraz ma nadzieję, że pomoże Wam sprawić, żeby finanse nie stały na drodze do realizacji Waszej życiowej misji!
Stanisław Czerczak
Ekspert ds. przeciwdziałania radykalizacji w środowisku młodzieżowym. W przeszłości (w latach 90-tych) związany z ruchem neofaszystowskim oraz pseudo-kibicowskim. Większość dorosłego życia poświecił na przeciwdziałanie zjawiskom dyskryminacji, nietolerancji i nienawiści. Jest ekspertem w dziedzinie innowacyjnych strategii typu "EXIT" i innych działań o charakterze de-radykalizującym. Szkoli nauczycieli, Policję, Służbę Więzienną i Straż Graniczną. Współautor lokalnych wydawnictw, autor artykułów prasowych.
Alicja Defratyka
Ekonomistka posiadająca kilkunastoletnie doświadczenie menadżerskie w biznesie, mediach oraz organizacjach pozarządowych. Pracuje jako starszy analityk w SpotData, gdzie jest odpowiedzialna za przygotowanie raportów analitycznych oraz przeprowadzanie wywiadów i badań rynku. Prowadzi autorski projekt ciekaweliczby.pl przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe oraz autorskie sondaże.
Anna Desogus
Prowadzi firmę szkoleniowo-doradczą Circular Together. Moderatorka warsztatów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, zero waste i zmian klimatu (Upstream Innovation, Climate Collage). Tą tematyką zajmuje się nie tylko w teorii ale i w praktyce – reprezentuje w Polsce norweski start-up Packoorang oferujący wielorazowe opakowania wysyłkowe umożliwiające redukcję emisji CO2 jak i odpadów. Organizatorka Circular Economy Club Tricity – inicjatywy non profit szerzącej ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. W 2020 r. zakwalifikowała się do programu From Linear to Circular, po którego ukończeniu otrzymała tytuł Ellen MacArthur Foundation Circular Economy Pioneer 2021. Występowała w roli prelegenta na wydarzeniach takich jak Forum Inicjowania Rozwoju, Igrzyska Wolności, Targi Zero Waste i Gdańsk Business Week. W bieżącym roku prezentowała tematykę gospodarki o obiegu zamkniętym na międzynarodowych wydarzeniach w ramach projektów takich jak Circular Plastics Network for Training, TAIEX EPPA Regional Workshop on Circular Economy oraz Circ4Life Open.
Witold Drożdż
Członek zarządu ds. strategii Orange Polska oraz Rady Fundacji Orange. Wcześniej p.o. prezesa zarządu PGE Energia Jądrowa S.A. oraz Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialny m.in. za rozwój społeczeństwa informacyjnego i rejestry publiczne.
Dr Sławomir Dudek
Główny Ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, członek Rady Gospodarczej – Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP oraz Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Były dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów. Od 2003 r., związany z Instytutem Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej
Aleksandra Dulkiewicz
Prezydentka Miasta Gdańska, wcześniej zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza. Pracowała w Europejskim Centrum Solidarności. Brała udział w przygotowaniu Euro 2012 w Gdańsku. Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim.
Maria Ejchart-Dubois
Prawniczka, od ponad 20 lat związana jest z Helsińską Fundacją Praw Człowieka – największą organizacją pozarządową w Polsce, w której współtworzyła i prowadziła liczne programy monitoringowe i edukacyjne. Od 2003 r. koordynuje program „Niewinność” zajmujący się niesłusznymi skazaniami. Jest jedyną polską członkinią European Innocence Network, organizacji zrzeszającej europejskie programy do spraw niewinności. Jest członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz współprzewodniczącą Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.
Konrad Fijołek
Socjolog, działacz samorządowy, w latach 2006–2010 przewodniczący rady miasta w Rzeszowie, od 2021 prezydent Rzeszowa. W wyborach zdobył 56,51% głosów, zwyciężając w I turze.
Marta Frej
Malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych, łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.
prof. dr hab. Małgorzata Fuszara
Polska prawniczka i socjolożka, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Profesor nauk humanistycznych, w latach 2014–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania.
Mateusz Galica
Partner zarządzający w agencji zielonych transformacji Lata Dwudzieste. Pomysłodawca i lider wielkiego projektu „Ziemianie atakują” w Kantar Polska. Do 2020 r. Creative House Director i członek zarządu w Kantar Polska oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. Członek programu Balticlead Uniwersytetu Sztokholmskiego dla liderów zmian i transformacji biznesu w obszarze człowiek - ziemia. Członek Rady Programowej Polskiego Prawa Klimatycznego przy Client Earth. Współautor raportu „Edukacja klimatyczna w Polsce” wydanego w 2021 r. przez UN Global Compact.
Kamila Gasiuk-Pihowicz
Prawniczka i ekonomistka, od 2015 roku posłanka na Sejm RP. Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, członkini delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W Sejmie zajmuje się przede wszystkim tematyką wymiaru sprawiedliwości.
Maria Górska
Dziennikarka, od 2013 roku współtworzy i prowadzi kanał telewizyjny Espresso, który powstał podczas Rewolucji Godności. Sprzeciwia się rosyjskiej agresji informacyjnej, przede wszystkim jako ekspertka Państwowej Agencji ds. Kina. W latach 2014-2019 była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Duchowości Rady Najwyższej Ukrainy.
Tomasz Grodzki
Marszałek Senatu RP. Profesor nauk medycznych, chirurg klatki piersiowej i transplantolog. W pracy naukowej związany z Wydziałem Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej i następnie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji zrzeszających chirurgów, m.in. jako pierwszy Polak został przyjęty do American Association for Thoracic Surgery. W 2009 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został również uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina (2003 rok) oraz wyróżniony tytułem „Menedżerem Rynku Zdrowia” (2013 rok). Otrzymał tytuł Człowieka Roku „Gazety Wyborczej” (za 2020 rok).
Magdalena Grzebałkowska
Polska pisarka i reporterka, absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę "1945. Wojna i pokój.".
dr Piotr Grzymowicz
Prezydent Miasta Olsztyna, a wcześniej zastępca. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego. Doktor nauk technicznych. Fachowiec, społecznik, nauczyciel akademicki.
Jarosław Gwizdak
Członek zarządu Fundacji Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, prawniczego think-tanku. Prawnik, aktywista, zwolennik sprawnych instytucji publicznych i ADR. Prawniczy felietonista i ekspert mediów. Pierwszy w Polsce laureat nagrody "Obywatelski Sędzia Roku 2015" przyznanej przez Fundację CourtWatch Polska. Od 2003 r. sędzia Sądu Rejonowego w Katowicach; od 2013 do 2017 r. prezes sądu. W czerwcu 2019 r. złożył urząd sędziego RP. Od 4 czerwca 2019 r. działacz trzeciego sektora, gdzie pracuje nad poprawą funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Prowadzi zajęcia z prawa cywilnego, postępowania cywilnego i sprawozdawczości sądowej w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej i na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS w Warszawie. Interesuje go również popkultura.
Dr Miłosz Hodun
Doktor nauk prawnych, związany z Uniwersytetem w Reykjaviku. Prezes Fundacji Projekt: Polska oraz Wiceprzewodniczący European Liberal Forum. Autor i redaktor wielu publikacji dotyczących populizmu i mowy nienawiści, m.in. "US/THEM. Hate Speech at the Service of Politics". W 2015 r., ekspert w Kancelarii Prezydenta RP.
Amadea Horvath
Jacek Hutyra
Climate Officer Orange Polska (nie mylić z oficerem ds. klimatyzacji). Prawdopodobnie pierwszy w Polsce – a na pewno pierwszy w Grupie Orange na świecie. Wspiera projektowanie i wdrażanie przez zespoły Orange Polska działań redukujących wpływ firmy na klimat. Cel? Neutralność klimatyczna netto w 2040 r.
Karolina Hytrek-Prosiecka
Karolina Hytrek-Prosiecka – była dziennikarka ekonomiczna, przez ponad 10 lat związana z telewizją TVN. Współtworzyła i prowadziła na żywo programy gospodarcze poświęcone ekonomii, geopolityce, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki unijnej. Była także reporterką newsową polskiej filii CNBC. Po odejściu z dziennikarstwa odpowiadała za komunikację w największej w Polsce spółce organizującej profesjonalne rozgrywki piłkarskie. Dzisiaj doradca strategiczny w zakresie zarządzania informacją w biznesie, trener komunikacji. Co – host podcastu #Brandbook czyli PR kontra Media. Zarządza jednym z największych portali informacyjnych branży healthcare. Stypendystka Departamentu Stanu USA. Ślązaczka, prawnik. Niezależnie od zmiany zawodu, nieustający syndrom FOMO.
Klaudia Jachira
Polska aktorka lalkarka, satyryczka, youtuberka i działaczka polityczna, posłanka na Sejm RP IX kadencji. Od 2015 prowadzi kanał na platformie YouTube, zamieszczając w nim nagrania o charakterze satyrycznym i publicystycznym. W publikowanych materiałach m.in. krytykowała działania Prawa i Sprawiedliwości oraz prezesa tej partii, a także część polskiego duchowieństwa katolickiego. Uzyskała rozgłos medialny dzięki swoim nagraniom oraz wystąpieniom publicznym.
Aneta Janikowska-Kiśluk
Kierownik Działu Innowacji i Współpracy Międzynarodowej w Banku Żywności w Olsztynie. Specjalistka od projektów, animatorka i trenerka, badaczka. Tworzy i rozwija międzynarodowe i innowacyjne projekty związane głównie z żywnością i żywieniem, przy realizacji których współpracuje z biznesem, nauką, producentami produktów lokalnych, rolnikami.
Aleksandra Janus
Doktorka antropologii, dyrektorka Centrum Cyfrowego i kierowniczka działającej w jego ramach Pracowni Otwierania Kultury. Kuratorka programu „Exercising modernity”, współautorka i kuratorka inicjatywy Laboratorium Muzeum. Interesuje się społeczną rolą instytucji kultury oraz ich relacjami z odbiorcami.
Justyna Jasiewicz
Specjalistka w zakresie rozwoju i badań kompetencji cyfrowych różnych grup użytkowników. Entuzjastka międzysektorowej współpracy na rzecz rozwoju umiejętności korzystania z technologii cyfrowych. W latach 2014-2016 kierowała zespołem badawczym w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, zaś od 2019 r., obszarem rozwoju kompetencji cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji.
Jacek Jaśkowiak
Prezydent Miasta Poznania. Społecznik, działacz sportowy, były przedsiębiorca. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów oraz podatków. Jest stypendystą GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech.
Leszek Jażdżewski
Inicjator i redaktor naczelny „LIBERTÉ!”, współtwórca Igrzysk Wolności. Europe Futures Fellow Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu (IWM) - 2019/2020, Policy Fellow w European University Institute - 2020/2021. Twórca aplikacji Bookme, popularyzującej czytanie książek w erze internetu. Publicysta i komentator m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, TOK FM, TVN24. Członek Rady Programowej EFNI, absolwent Marshall Memorial Fellowship. Jeden z 25 liderów na kolejnych 25 lat wytypowanych przez stowarzyszenie „Teraz Polska”.
prof. dr hab. Dariusz Jemielniak
Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, pracuje też na Harvardzie. Jest członkiem Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia i najmłodszym w historii korespondentem PAN z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Stworzył od zera do udanego exitu m.in. największy polski słownik językowy ling.pl, system e-learningu langola.com, a obecnie rozwija popularną, darmową platformę wsparcia nauczycieli instaling.pl.
Ilona Jędrasik
Ilona Jędrasik kieruje zespołem "Infrastruktura paliw kopalnych" w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, kóry pracuje nad prawnymi aspektami odchodzenia od węgla i ochroną klimatu oraz transformacją energetyczną w Polsce. Członkini Komitetu Sterującego Koalicji Klimatycznej. Magister socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie polityki zagranicznej w Collegium Civitas oraz Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, absolwentka Szkoły Liderów Politycznych. Przygotowuje doktorat w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Dariusz Joński
Polityk, samorządowiec, wykładowca. Absolwent ekonomii na Politechnice Łódzkiej oraz podyplomowego studium prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjator referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego z funkcji Prezydenta Miasta Łodzi. Po sukcesie tej inicjatywy pełnił funkcję Wiceprezydenta Miasta. Radny Rady Miejskiej i Sejmiku Województwa Łódzkiego, poseł na Sejm VII i IX kadencji. Prowadził zajęcia z marketingu i public relations w Społecznej Akademii Nauk. W obecnej kadencji Sejmu duet Joński&Szczerba specjalizuje się kontrolach poselskich, ujawniających afery rządu PiS. I będzie to robił konsekwentnie, do końca.
Kajetan Kaperzyński
Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Obecnie kontynuuje studia na kierunku pedagogika i pracuje jako redaktor tekstów naukowych. Doświadczenie uzyskane w trakcie studiów pomaga mu rozwijać się zawodowo. Uczestniczył w konferencji naukowej oraz międzynarodowej debacie Erasmus+ Virtual Exchange. W 2019 roku brał udział w trzeciej pilotażowej wyprawie projektu FOLM, a potem został wolontariuszem udzielając się przy organizacji kolejnych wypraw.
Władysław Kosiniak-Kamysz
Lekarz, polityk i samorządowiec. W latach 2011–2015 minister pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm VIII i IX kadencji (od 2015). Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020. Od 2015 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Gergely Karácsony
Gergely Karácsony (46 l.) jest "pro-zielonym", lewicowym politykiem, burmistrzem Budapesztu i współprzewodniczącym partii "Dialog" (Párbeszéd). W tym roku startuje w prawyborach zjednoczonych węgierskich partii opozycyjnych, aby zostać kandydatem na premiera w wyborach krajowych w 2022 roku. Wybrany na burmistrza Budapesztu w październiku 2019 r., jako wspólny kandydat pięciu węgierskich partii opozycyjnych. Wcześniej pełnił funkcję burmistrza 14. dzielnicy Budapesztu (2014-2019) oraz posła z ramienia partii "Polityka może być różna" (LMP) (2010-2013). Jest byłym wykładowcą uniwersyteckim i socjologiem. Jego zawodową specjalizację stanowią zachowania, kampanie i systemy wyborcze.
dr Katarzyna Kasia
Filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek "Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności", "Doświadczenie estetyczne i wspólnota spektaklu", tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo, Eugenio Barba i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej”, Szkła kontaktowego w TVN24. Prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat. W Akademii Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury z elementami antropologii. Pod jej kierunkiem powstało w tej uczelni kilkadziesiąt znakomitych teoretycznych prac dyplomowych i licencjackich.
Marcin Kędzierski
Główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Stały autor portalu opinii Klubu Jagiellońskiego oraz stały współpracownik czasopisma idei „Pressje”. Adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Były prezes Klubu Jagielońskiego oraz dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Prywatnie mąż i ojciec piątki dzieci, radny sołecki i działacz wiejski.
Sadiq Khan
W maju 2021 roku Sadiq Khan został wybrany burmistrzem Londynu na drugą kadencję. Wcześniej, przez 11 lat był posłem do Tooting w południowym Londynie. Jest pierwszym burmistrzem Londynu, który przedstawił strategiczne podejście do kwestii społecznej integracji w ramach swojej „Strategii Integracji Społecznej”. Jest też pierwszym burmistrzem Londynu, który mianował zastępcę ds. wspólnoty i sprawiedliwości społecznej, gwaranta realizacji założeń zawartych w Strategii. Sadiq Khan mocno wierzy, że „odrodzenie” Londynu po pandemii Covid-19 musi także zapewnić, aby nikt nie pozostał w tyle. Jest przekonany, że żadna organizacja czy też sektor nie sprosta samodzielnie temu wyzwaniu. To przekonanie skłoniło go do powołania London Recovery Board, Rady skupiającej przedstawicieli biznesu, agencji sektora publicznego i społeczeństwa obywatelskiego w celu zajęcia się nierównościami ujawnionymi przez pandemię. Ponieważ integracja społeczna jest jednym z kluczowych priorytetów jego administracji, głównymi tematami „ożywienia” Londynu jest budowa bardziej sprawiedliwego środowiska, rozwój i wprowadzenie Nowego Zielonego Ładu oraz przeciwstawienie się rasizmowi.
Renata Kim
Szefowa działu Społeczeństwo w tygodniku Newsweek. Pracowała też w tygodnikach Wprost i Przekrój, a wcześniej w Dzienniku. Zaczynała jednak od radia. Przez kilkanaście lat była związana z różnymi rozgłośniami: RMF FM, Trójką i Sekcją Polską BBC. Nie może żyć bez sportu. Uprawia taekwondo (5 dan), w zimie biega i jeździ na snowboardzie, a w lecie gra w golfa. Szaleje za zumbą. Ma córkę Rinę.
Adrianna Klimaszewska
Adrianna Klimaszewska - aktywistka i społeczniczka, feministka. Współzałożycielka grupy Różowa skrzyneczka, która zabiega o powszechny dostęp do środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Jedna z 30 Kreatywnych Wrocławia 2020 roku, koordynatorka licznych projektów społecznych. Współprowadziła zeszłoroczną Akademię Mikrograntów we Wrocławiu. Wiceprezeska Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów, członkini Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet i Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Z wykształcenia filolożka.
Jan Komasa
Reżyser, scenarzysta, producent, którego prace były nagradzane lub miały swoje premiery m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Tribeca, Berlinie, Toronto, Palm Springs, AFI, Chicago, Rotterdamie czy Busan. Jego inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film “Boże Ciało” (2019) zdobył ponad 50 nagród na prawie 70 festiwalach filmowych oraz był nominowany do Oskara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Cztery filmy, które stworzył przyciągnęły do kin w Polsce w sumie 5 milionów widzów. Został uhonorowany przez Polską Akademię Filmową statuetkami Najlepszego Reżysera i Odkrycia Roku, zdobył również statuetkę za Najlepszy Film. Jego zainteresowania nie ograniczają się jedynie do filmu fabularnego - zaangażowany jest także w inne formy audiowizualne - od reklam, teledysków, przez seriale po autorskie współczesne widowisko baletowe “Ksenofonia” wystawione na Festiwalu Malta w 2016 roku. Jest reżyserem pełnometrażowych filmów dokumentalnych, z których jeden - “Spływ” - był w konkursie Top Ten na Festiwalu Filmowym w Krakowie w 2007 roku. Jego drugi film dokumentalny pt. “Powstanie Warszawskie” przyciągnął do krajowych kin 600 tys. widzów i zdobył prestiżową Golden Reel Award oraz nagrodę Polskiej Akademii Filmowej za Najlepszy Film Dokumentalny. W 2020 roku zrealizował film “Hejter” nagrodzony statuetką dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym Tribeca w Nowym Jorku. Film został zakupiony do dystrybucji przez Netflix, a prawa do serialu nabył HBO. Komasa jest wykładowcą w szkole filmowej PWSFTviT w Łodzi oraz ekspertem w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej.
Małgorzata Kopka-Piątek
Ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowo politologię na Uniwersytecie Warszawskim. Sprawami europejskimi i polityką międzynarodową zajmowała się przez 15 lat w Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie. Wcześniej pracowała w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a jeszcze wcześniej prowadziła szkolenia z zakresu edukacji obywatelskiej i międzykulturowej.
Kuba Korczak
Szef kuchni, osobowość medialna i promotor idei Zero Waste. Kulinarny ambasador kampanii RoślinnieJemy i Chefs For Change, ruchu Slow Food i Polskich Banków Żywności. Organizator i gospodarz niepowtarzalnych wydarzeń proekologicznych, w tym warsztatów kulinarnych i zero waste, również w wersji online. Autor proekologicznych szkoleń i rozwiązań dla firm, gastronomii i organizatorów festiwali. Entuzjasta żywności wysokogatunkowej, który wraz ze słynną rodziną restauratorów Kręglickich, gotował dla 44 głów państw, w tym dla prezydenta Baracka Obamy. Kapitan Planeta.
Ludwik Kotecki
Polski ekonomista i urzędnik państwowy. W latach 2008-2012 podsekretarz i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2009-2012 pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską. W latach 2012–2015 główny ekonomista Ministerstwa Finansów, a następnie zastępca dyrektora wykonawczego w MFW w Waszyngtonie
Paweł Kowal
Historyk i politolog, profesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Poseł na Sejm V, VI i IX kadencji, były wiceminister spraw zagranicznych, eurodeputowany. Zajmuje się tematyką polityki wschodniej i historii współczesnej.
Marta Krasuska
Kynopsycholog, trener biznesu, coach, ekonomista. Od niedawna członkek Zarządu Federacji Organizacji Ochrony Zwierząt. Od października 2020 r. Kierownikiem Schroniska dla Zwierząt w Płocku. Jako samorządowiec oraz prezes lokalnej organizacji pozarządowej, stara się od lat wpływać na kształt zmian związanych z szeroko pojętą opieką nad zwierzętami w lokalnej gminie, a głównym celem jej działania jest skuteczne zapobieganie zjawisku bezdomności zwierząt – nie tylko lokalnie ale także w całej Polsce.
Bartosz Kubiak
Aktywista społeczny i konsultant public affairs obecnie prowadzący projekt Akademia Wiedzy Obywatelskiej wcześniej zaangażowany w SaveEUStudents oraz European Youth Parliament. Stypendysta Transatlantic Future Leaders Forum w Kongresie USA oraz Laureat konkursu “Droga na Harvard”. Absolwent Law with American Law na University of East Anglia.
Jacek Kucharczyk
Socjolog i analityk polityki. Prezes Instytutu Spraw Publicznych (ISP), jednego z największych niezależnych think tanków w Polsce. Doktor socjologii, absolwent Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN, stypendysta w New School for Social Research w Nowym Jorku, absolwent University of Kent at Canterbury oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Autor i redaktor artykułów, policy briefs, raportów i książek na temat polityki europejskiej, demokracji, populizmu, polityki międzynarodowej oraz migracyjnej. Komentuje bieżące wydarzenia polityczne w prasie, radio i tv, a jego wypowiedzi pojawiają się w najważniejszych mediach polskich, europejskich i światowych. Członek rady fundacji OKO.press oraz kapituły nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego. Współzałożyciel szeregu międzynarodowych organizacji obywatelskich.
dr Jarosław Kuisz
Redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz „Chercheur étranger associé w Institut d"histoire du temps présent, CNRS w Paryżu. Odbył pobyty badawcze między innymi na University of Chicago Law School, Columbia University Law School oraz St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Laureat nagrody tygodnika „Polityka” – „Zostańcie z nami”. W latach 2016-2018 współdyrektor znajdującego się pod opieką naukową T. G. Asha programu „Knowledge Bridges” na Uniwersytecie Oksfordzkim, następnie Marie Skłodowska-Curie Fellow na Uniwersytecie Kopenhaskim. W roku akademickim 2019-2020 fellow w Wissenschaftskolleg zu Berlin. Od 2021 roku fellow w Center for Science and Policy, U Cambridge. Publikował na łamach m.in.: the Guardian, the New York Times, Foreign Policy, Journal of Democracy. Ostatnio wydał m.in. książki „Koniec pokoleń podległości”, „Propaganda bezprawia”, „The End of the Liberal Mind”. Prowadzi podcast „Prawo do niuansu”.
Radosław Kujawa
Gen. bryg. rez. Radosław Kujawa. Absolwent historii Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 80. ubiegłego wieku działacz podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Od 1992 roku służył w Zarządzie Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. Następnie pracował w kontrwywiadzie UOP i ABW, m.in., jako zastępca dyrektora Departamentu Kontrwywiadu i dyrektor Centrum Analiz. Pracował też w Agencji Wywiadu, jako dyrektor departamentu. Od 2008 roku oficer Służby Wywiadu Wojskowego. Od lutego 2008 roku zastępca szefa SWW, a następnie od sierpnia 2008 do listopada 2015 roku szef SWW. 9 listopada 2010 roku został awansowany przez Prezydenta RP na stopień generała brygady. Od 2016 roku na emeryturze. W latach 2017-2019 jeden z organizatorów i uczestników cyklu debat pod szyldem Forum Bezpieczeństwa, poświęconych polityce międzynarodowej w kontekście bezpieczeństwa.
Maciej Kuziemski
Ekspert polityk publicznych i badacz społeczny, pracujący dla Komisji Europejskiej i Uniwersytetu Harvarda. Absolwent Blavatnik School of Government na University of Oxford. Były doradca polskiego oraz brytyjskiego rządu oraz pracownik Parlamentu Europejskiego.
Ewa Lechman
Doktor habilitowana nauk ekonomicznych. Związana z Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Pełni funkcję prodziekan ds. rozwoju PG.
Andrzej Leder
Filozof kultury, psychiatra. Kieruje Zespołem Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor książek.: Nieświadomość jako pustka (2001); Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit (2007) oraz Rysa na tafli (2016). Za książkę Prześniona rewolucja (2014) był nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" oraz nagrody historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.
Adam Lelonek
Koordynator Regionalny projektu IRI Beacon dla grupy V4, Bułgarii i Rumuni. Wykładowca akademicki na Wydziale Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS w Lublinie.
Maria Libura
Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
Agnieszka Liszka-Dobrowolska
Ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w budowaniu strategii komunikacyjnych. Pomysłodawczyni wielu projektów w obszarze ochrony klimatu i jakości powietrza m.in. programu wsparcia miast w walce ze smogiem „LeadAir” oraz kampanii na rzecz zielonej odbudowy gospodarki Czasnarestart.pl. Współzałożycielka Magazynu Pismo. Od kilku lat zajmuje się działaniem na rzecz budowania świadomości o zmianach klimatu. Członkini Rady Fundacji ISP, Fundacji WWF i Fundacji Pismo. Mama bliźniaczek.
Katarzyna Lubnauer
Doktor matematyki, od 1995 pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, członkini Unii Wolności, członek Zarządu Krajowego Unii Wolności w latach 2001-2004. W latach 1998-2002 Radna RM Łodzi, współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej Świecka Szkoła. Od 2015 Posłanka na Sejm, w latach 2017-2018 przewodnicząca Klubu Nowoczesna, 2017-2019 przewodnicząca partii Nowoczesna, od 2019 wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej – PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska. Członkini Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Zdrowia.
Cezary Łazarewicz
Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityce”. Autor wielu książek reporterskich. Za "Żeby nie było śladów" otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną dla najlepszych książek popularnonaukowych poświęconych historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta otrzymała również tytuł Książki 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Dorota Łoboda
Radna m.st Warszawy, przewodnicząca Komisji Edukacji. Liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji protestującego przeciwko reformie edukacji Anny Zalewskiej, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, członkini Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Piotr Łukasiewicz
Doktor Piotr Łukasiewicz, dyplomata cywilny i wojskowy. Doradca Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Ambasador i pułkownik rezerwy Wojska Polskiego. Reprezentant Rzeczypospolitej Polskiej w krajach ogarniętych konfliktami, analityk i praktyk organizowania współpracymiędzynarodowej. Negocjator oraz specjalista od sytuacji kryzysowych. Wykładowca, mówca i działacz publiczny. Członek i współpracownik organizacji pozarządowych oraz think-tanków. Autor książek i artykułów poświęconych wojnie i konfliktom.
Aldona Machnowska-Góra
Zastępczyni prezydenta m. st. Warszawy. Wieloletnia menadżerka kultury, wicedyrektorka Teatru Studio, dyrektorka Teatru Warszawy.
Julia Maciocha
Prezeska Parady Równości, aktywistka na rzecz praw osób LGBTQIA, feministka, naukowczyni i wykładowczyni akademicka.
Maciej Mackiewicz
Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach łączących tematykę prawa karnego gospodarczego, nowych technologii i tzw. przestępstw białych kołnierzyków. Jest pomysłodawcą i koordynatorem Forum Bezpieczeństwa Telekomunikacyjnego „Tel Sec”.
Joanna Maćkowiak-Pandera
Specjalizuje się w europejskich regulacjach energetycznych i klimatycznych, rynkach energii, OZE i wyzwaniach transformacji energetycznej. Przez 3 lata była szefową projektu współpracy energetycznej w Europie wschodniej w berlińskim think tanku Agora Energiewende. W przeszłości pracowała jako dyrektorka ds. rozwoju rynku w duńskim koncernie DONG Energy (obecnie Orsted). Podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska była odpowiedzialna za negocjacje klimatyczne i środowiskowe. Zajmowała się także negocjacjami klimatycznymi. Autorka wielu publikacji w zakresie energetyki, rynków energii i modernizacji energetyki. Ma doktorat w zakresie nauk środowiskowych.
dr Konrad Maj
Psycholog społeczny, kierownik i inicjator Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej SWPS. Interesuje się zagadnieniami związanymi z relacjami społecznymi tj. psychologią mediów, nowymi technologiami oraz innowacjami.
Sylwia Majcher
Edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”. Jej ostatnia książka to „Mniej mięsa”. Publikuje reportaże i wywiady kulinarne. Regularnie opowiada o kwestiach związanych z niemarnowaniem jedzenia, ochroną środowiska i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów planety w gazetach, radiu i telewizji. Jest zaangażowana w edukacyjne akcje społeczne. Skończyła wiele kulinarnych kursów oraz studia podyplomowe na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.
dr hab. Grzegorz Makowski
Doktor habilitowany socjologii, ekspert forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego, adiunkt w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. Zajmuje się m.in. zagadnieniem korupcji i polityki antykorupcyjnej, rozwojem społeczeństwa obywatelskiego i sytuacją organizacji pozarządowych. W przeszłości m.in. wykładowca w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, Collegium Civitas, a także kierownik Programu Społeczeństwa Obywatelskiego w Fundacji Instytut Spraw Publicznych. Autor książek, artykułów naukowych i tekstów publicystycznych.
Szymon Malinowski
Profesor nauk o Ziemi, doktor habilitowany nauk fizycznych, dyscyplina geofizyka, specjalność fizyka atmosfery. Doktor nauk przyrodniczych w zakresie geofizyki. Pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 dyrektor Instytutu Geofizyki UW, od 2020 - przewodniczący interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Cecilia Malmström
Szwedzka polityk, działaczka Ludowej Partii Liberałów, minister ds. europejskich, była posłanka do Parlamentu Europejskiego, komisarz europejski.
prof. Marcin Matczak
Profesor nauk prawnych, radca prawny i wykładowca. Autor wielu publikacji z zakresu teorii prawa. Szeroko znany z obrony konstytucyjnych wartości w Polsce. Zaangażowany w wiele inicjatyw promujących edukację prawną i budujących silne społeczeństwo obywatelskie. Swoją działalność prowadzi także w Internecie gdzie w przystępny sposób przybliża Polakom zagadnienia związane z naukami prawnymi.
Maia Mazurkiewicz
Ekspertka ds. komunikacji i walki z dezinformacją, adwokatka. Współzałożycielka i Head of Intelligence Alliance4Europe. W latach 2011-2015 pracowała w Kancelarii Prezydenta RP. W czasach studenckich pełniła funkcje Sekretarza Generalnego oraz Wiceprzewodniczącej największej młodzieżowej organizacji politycznej w Europie – European Democrat Students.
Nevşin Mengü
Studiowała nauki polityczne i uzyskała tytuł magistra socjologii. Pracowała jako reporterka w konwencjonalnych mediach dla kilku różnych stacji telewizyjnych i gazet. Po tym, jak została zwolniona z CNNTURK zajęła się pracą w mediach cyfrowych. Tworzy cotygodniowy program dla kanału DW Turkish Online oraz ma własny kanał na YouTube.
Jacek Męcina
Polski prawnik i politolog, zajmujący się zagadnieniami z zakresu prawa pracy, układów zbiorowych pracy i rynku pracy, profesor nauk społecznych.
Adam Michnik
Urodzony w 1946 roku, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", historyk, eseista, publicysta polityczny. W latach 1968-1989 jeden z czołowych organizatorów nielegalnej, demokratycznej opozycji, członek Komitetu Obrony Robotników. Od 1964 roku studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Dwukrotnie zawieszony, a po Wydarzeniach Marcowych 1968 roku relegowany z uczelni i skazany na trzy lata więzienia. Ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 70. ubiegłego wieku działał w licznych organizacjach opozycyjnych i brał udział w wydawaniu wielu pism drugiego obiegu. W latach 80. dwukrotnie aresztowany za działania przeciwko PZPR i zwalniany na mocy amnestii. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uhonorowany licznymi odznaczeniami i tytułami doktora honoris causa. Odznaczony orderem Orła Białego. Autor wielu głośnych publikacji i artykułów w czasopismach z całego świata.
Zmicier Mickiewicz
Dziennikarz Telewizji Biełsat, analityk projektu Belarus Security Blog. Ukończył Wydział Komunikacji Międzykulturowej Mińskiego Państwowego Uniwersytetu Językowego. Zainteresowania: wojna informacyjna i propaganda, stosunki międzynarodowe oraz terroryzm międzynarodowy.
Anna Mieczkowska
Prezydentka Miasta Kołobrzeg. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie studiowała nauczanie początkowe na Wydziale Humanistycznym. Wcześniej pracowało jako dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kołobrzegu.
dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene
Wykładowca i pracownik naukowy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, od 2010 r. do 2019 r. wykładowca na Uniwersytecie Michała Romera w Wilnie, autorka ponad 60 publikacji naukowych (głównie na temat integracji europejskiej), uczestniczka i liderka wielu projektów badawczych oraz związanych z działalnością organizacji pozarządowych, samorządów i młodzieży, finansowanych z Unii Europejskiej; stypendystka Reńskiego Uniwersytetu im. Fryderyka Wilhelma w Bonn, Uniwersytetu w Wilnie, EURAC - Akademii Europejskiej w Bolzano Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, Liechtenstein-Institut w Liechtensteinie, London School of Economics and Political Science oraz SciencePo w Paryżu; stażystka Dyrekcji Generalnej Personelu i Administracji Komisji Europejskiej w Brukseli; współproducentka litewskiego talk-show, pt.: "W środku Europy"; komentatorka wydarzeń politycznych, społecznych i gospodarczych w mediach; ekspertka FRSE w zakresie oceny wniosków w Programie Erasmus+
Anna Mierzyńska
Analityczka mediów społecznościowych i ekspertka marketingu politycznego. Specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce oraz fake newsów i manipulacji w sieci. Stale współpracuje z portalem Oko.Press, publikuje także w „Gazecie Wyborczej” i „Res Publice Nowej”.
Zygmunt Miłoszewski
Jeden z najbardziej popularnych polskich pisarzy w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków i ekranizowany. Międzynarodową sławę przyniosła mu trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim. Działacz społeczny, sekretarz i współzałożyciel branżowego stowarzyszenia Unia Literacka.
Beata Moskal-Słaniewska
Polska działaczka samorządowa, dziennikarka i przedsiębiorca. Od 2014 r. prezydent Świdnicy.
Arkadiusz Muś
Przedsiębiorca. Działalność biznesową rozpoczął w 1992 roku od stworzenia firmy PRESS GLASS, której jest jedynym akcjonariuszem i którą rozwinął do miana europejskiego lidera w branży przetwórstwa szkła dla budownictwa. Członek Rady Gospodarczej – Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP oraz Rady Fundacji FOR, a także założyciel i prezes zarządu Fundacji Wolności Gospodarczej.
Paweł Musiałek
Absolwent politologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończył także Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie "Społeczeństwo-Technologie-Środowisko" oraz przygotowuje rozprawę doktorską na temat sporu o polską politykę zagraniczną po 2004 r. Autor publikacji naukowych i analitycznych z zakresu przede wszystkim polityki energetycznej i zagranicznej. Stażysta w Parlamencie Europejskim. Uczestnik organizowanego przez Departament Stanu USA International Visitors Leadership Program: „U.S. Foreign Policy – Global Challenges II". Członek Rady Programowej Open Eyes Economic Summit, a także Rady Interesariuszy przy Instytucie Politologii, Socjologii i Filozofii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Od 2009 r. aktywnie działa w Klubie Jagiellońskim, od 2015 r. zasiada w jego zarządzie. Od 2017 r. pełni równocześnie funkcję dyrektora think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, gdzie koordynuje projekty badawcze, zarządza zespołem ekspertów CAKJ, a także komentuje w mediach wydarzenia w Polsce i na świecie.
Piotr Niemczyk
Działacz opozycyjny i więzień polityczny. Obecnie pisarz i publicysta, ekspert w zakresie działania służb specjalnych. Dyrektor biura analiz i informacji oraz zastępca dyrektora zarządu wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. W 2001 r., Wiceminister Gospodarki. Był też ekspertem Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Szymon Nitka
Krajoznawca, promotor turystyki rowerowej, miłośnik turystyki narciarskiej. Autor bloga podróżniczego Znajkraj, współpracownik magazynów podróżniczych National Geographic Traveler i Rowertour. Członek konsorcjum turystyki aktywnej Polskiej Organizacji Turystycznej. Nominowany do nagrody Traveler w kategorii Podróżnik Online. Uczestnik Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Europejczyk i gdańszczanin.
Sławomir Nitras
Polski polityk, absolwent politologii na Uniwersytecie Szczecińskim, poseł na Sejm w latach 2009–2014, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, od 2014 do 2015 główny doradca premier Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w 2019 kandydował do Sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 78 513 głosów, co było najlepszym wynikiem indywidualnym w okręgu. Zasiada w Komisji Spraw Zagranicznych i w Komisji ds. Unii Europejskiej.
Barbara Nowacka
Z wykształcenia informatyczka, ale ukończyła również studia z zakresu zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia typu MBA. Od 2016 przewodnicząca stowarzyszenia, a następnie partii Inicjatywy Polska.W wyborach parlamentarnych w 2019 otwierała listę Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdyńsko-słupskim. Zdobyła wówczas mandat posłanki IX kadencji, uzyskując najlepszy wynik indywidualny w okręgu. W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma "Foreign Policy". Feministka, działaczka społeczna oraz matka dwójki dzieci.
dr Bartłomiej E. Nowak
Politolog, dr nauk ekonomicznych, prezes Grupy Uczelni Vistula. Był szefem Katedry Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula (2014-2017) i dyrektorem wykonawczym Centrum Stosunków Międzynarodowych (2010-2013). Stypendysta European University Institute we Florencji (2018), Transatlantic Academy w Waszyngtonie (2013-2014), a także Carnegie Council for Ethics in International Affairs (tzw. non-resident 2014-2017). W przeszłości pełnił również funkcje wykonawcze i doradcze w Parlamencie Europejskim (Bruksela-Strasburg, 2004-2009) oraz Konwencie ds. Przyszłości Europy (Bruksela, 2002-2003). Przed przystąpieniem Polski do UE współzakładał i był członkiem Rady Programowej Inicjatywy „TAK w Referendum” (2002-2003), a także Narodowej Rady Integracji Europejskiej (2002-2004).
Janina Ochojska
Polska działaczka humanitarna, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Astronom, działaczka opozycji demokratycznej w PRL i posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
dr Mirosław Oczkoś
Specjalista ds wizerunku i marketingu politycznego, oraz wystąpień publicznych, PR, reakcji na kryzys, komunikacji grupowej, zarządzaniem informacją w sieci, technik manipulacyjnych, elementów retorycznych oraz pracy głosem.
Grzegorz Onichimowski
Przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. Przed 35 laty redaktor „Bajtka”. Współtwórca i długoletni prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. Konsultant w wielu firmach sektora współpracował m.in. z firmą EnerNOC (EnelX), Kawasaki Heavy Industries, NFOŚiGW, NCBiR. W latach 2015-2019 tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez 6 krajów GCC. Aktualnie pracuje w Columbus Energy, jest także starszym konsultantem w NODES – europejskiej platformie elastyczności. Wykładowca Uczelni Łazarskiego i innych szkół wyższych. Społecznie organizuje grupę ekspertów i doradców w zakresie energetyki i klimatu przy Instytucie Obywatelskim.
Tomasz Orłowski
Tomasz Orłowski, ambasador tytularny, dr historii. Studiował archeologię, literaturę francuską i porównawczą oraz cywilizację średniowieczną na uniwersytetach: Łódzkim, Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Poitiers. Od 1990 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jako wicedyrektor departamentów Europy, Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego. Sekretarz generalny polskiego Komitetu ds. UNESCO i członek Rady Wykonawczej UNESCO. Ambasador RP we Francji oraz we Włoszech, wiceminister Spraw Zagranicznych. Ostatnio pracował w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Wykładowca Institut d’Études Politiques w Paryżu/Paris School of International Affairs i licznych uczelni polskich. Członek korespondent francuskiej Académie des Sciences morales et politiques. Autor licznych publikacji, w tym podręczników protokołu dyplomatycznego.
Olaf Osica
Polski politolog, manager sektora think-tanków, ekspert spraw międzynarodowych, doktor nauk społecznych i politycznych Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Były dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.
Anna Pacześniak
Politolog i europeistka, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje naukowo i dydaktycznie z Wolnym Uniwersytetem w Brukseli. Wykłada także na Uniwersytecie Dzieci we Wrocławiu.
dr Alicja Pawelec
Hydrobiolog, specjalistka ds. ekosystemów wodnych Fundacji WWF Polska, gdzie zajmuje się programem reintrodukcji jesiotra ostronosego w Polsce oraz wpływem przekształceń rzek na populacje ryb. Ekspertka kampanii #UWażniNaSuszę realizowanej przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego. Badaczka zachowań ryb i sposobów ich reagowania na zmiany zachodzące w środowisku. Współzałożycielka i jedna z koordynatorek ruchu społecznego skupiającego naukowców zajmujących się ochroną przyrody z kilkunastu polskich uniwersytetów i instytutów PAN "Nauka dla Przyrody".
Ada Florentyna Pawlak
Antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki oraz wykładowczyni akademicka i speakerka w Digital University w obszarze społecznych kontekstów nowych technologii. Wiceprezeska Towarzystwa Etyki i Filozofii Techniki. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu.
dr hab. Mikołaj Pawlak
Socjolog pracujący na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje Katedrą Socjologii Norm, Dewiacji i Kontroli Społecznej. Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Interesuje się instytucjami, migracjami i napięciem między wiedzą a ignorancją.
Łukasz Pawłowski
Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej i twórca OGB Pro oraz projektu SprawdzamySondaze.pl. Realizuje badania, tworzy prognozy, a także narzędzia, które pozwalają zrozumieć postawy i potrzeby Polaków jako konsumentów, obywateli i wyborców. Zwolennik merytorycznych dyskusji opartych o konkretne liczby, uzależniony od Twittera.
Agata Passent
Ze szkół dobrych wspomnień nie ma. Na studiach było już o wiele lepiej. Felietonistka, dziennikarka, blogerka, autorka książek, mama dwóch synów, opiekunka kundla Korka. Absolwentka Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi audycje “Biblioteka radiowa” i “Bryki Agaty” w radiu Chillizet, program “Xiegarnia i film” w TVN24 oraz publikuje na www.polityka.pl
Patrycja Pendrakowska
Analityk ds. polityki Chin, Tajwanu, Hong Kongu i innowacji. Doktorantka w Instytucie Filozofii UW. Ukończyła sinologię, etnologię, Kolegium MISH (filozofię), prawo finansowe i socjologię na UW, którą studiowała również na Ludwig-Maximilians Universität w Monachium. W latach 2017-2019 prezes Centrum Studiów Polska-Azja. Na przełomie 2016 i 2017 roku pracowała w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej. Była wolontariuszką w dziale misji PAH. W 2011 roku badała problemy migracji w Nepalu, w Institute of Integrated Development Studies w Katmandu.
Marta Poślad
Politolożka i socjolożka. Współtworzyła Wybieram.pl, pierwszą w Polsce akcję profrekwencyjną. W Google pełni funkcję dyrektorki ds. relacji transatlantyckich oraz odpowiada za politykę publiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i University of Cambridge.
Marek Prawda
Dr Marek Prawda był dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w okresie od 2016 do 2021 r. W latach 2012-2016 pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej. Wcześniej był ambasadorem RP w Szwecji i Niemczech, a także był zatrudniony na kierowniczych stanowiskach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 80. ubiegłego wieku działał w "Solidarności". Pracował w Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 1984 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie socjologii. Autor wielu prac z zakresu stosunków polsko-niemieckich i integracji europejskiej.
Mirosław Proppe
Prezes WWF Polska. Od 1994 r. był związany z KPMG, jedną z największych firm audytorsko-doradczych w Polsce i na świecie. Pełnił funkcję partnera i szefa zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej. W swojej długoletniej pracy menadżerskiej prowadził projekty zarówno z obszaru polityki społecznej (przeciwdziałanie bezrobociu i poprawa efektywności polityki społecznej), jak i ochrony środowiska (zagrożenia naturalne, w tym Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym). Współpracował z przedstawicielami jednostek administracji publicznej, samorządów, województw, miast i największych firm. Jako menadżer odpowiadał za realizację złożonych projektów i kierował licznymi zespołami ekspertów.
prof. ALK dr hab Aleksandra Przegalińska
Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, doktor habilitowana w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą oraz ESR w Akademii Leona Koźmińskiego. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi.
Wojciech Przybylski
is the editor-in-chief of Visegrad Insight, the main Central European analysis and media platform that generates future policy directions for Europe and transatlantic partners. President of the board at the Res Publica Foundation. His expertise includes European politics and political culture. Previously, he has been the editor-in-chief of Eurozine — a Vienna based magazine with a European network of cultural journals, and the Polish quarterly Res Publica Nowa. He also co-authored the book “Understanding Central Europe”, Routledge 2017.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz
Prawniczka, od 2021 szefowa polskiego biura Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Pracowała w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w czasie kadencji Adama Bodnara. Wcześniej sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, członkini Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Niezależna kandydatka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.
Jacek Purski
Politolog, działacz społeczny, edukator ekspert w dziedzinie prewencji i przeciwdziałania radykalizacji. Prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego. Od 2017 roku członek Międzynarodowej Organizacji Innowatorów Społecznych ASHOKA („Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego"). Należy do grona ekspertów (RAN Expert Pool) Radicalisation Awareness Network (Komisja Europejska). Jest absolwentem Leadership Academy for Poland.
Eliza Rutynowska
Prawniczka Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Aplikantka adwokacka przy ORA w Warszawie. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej prowadzonej na UW we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge.
Mikołaj Rykowski
Prezes Fundacji Wolne Miejsce, działacz społeczny. Pomysłodawca największych Wigilii i Wielkanocy dla osób samotnych w Polsce. Współtwórca pierwszych w Polsce sklepów socjalnych ogólnopolskiej sieci „Spichlerz”.
Andrzej Rzepliński
Polski prawnik, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2007–2016 sędzia Trybunału Konstytucyjnego, w latach 2010–2016 prezes Trybunału Konstytucyjnego.
David Gregosz
David Gregosz, studiował ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie Philippsa w Marburgu i jest byłym stypendystą Fundacji Konrada Adenauera (KAS). Od września 2020 r. kieruje Biurem KAS w Warszawie. Od stycznia 2017 r. do sierpnia 2020 r. koordynował prace KAS w zakresie polityki międzynarodowej i gospodarczej. Wcześniej, od października 2013 r. do stycznia 2017 r., kierował biurem zagranicznym KAS zajmującym się polityką gospodarczą w Santiago/Chile.
ks. bp. Jerzy Samiec
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego od 2010 r. Otwarty na świat i drugiego człowieka. Lubi gotować oraz aktywnie spędzać czas wolny.Interesuje się psychologią społeczną. Prowadzi swój blog oraz profil w serwisie społecznościowym Twitter.
Przemysław Sadura
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca na Wydziale Socjologii UW. W latach 2019-2020 visiting scholar w UCL School of Slavonic and East European Studies. Kurator Instytutu Krytyki Politycznej. Ekspert zajmujący się zróżnicowaniem klasowym i systemem edukacyjnym. Bada także relacje między państwem i społeczeństwem w obszarach funkcjonowania różnych polityk publicznych. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz kilku książek m.in. „Państwo, szkoła, klasy” oraz „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (z Maciejem Gdulą). Propagator idei socjologii publicznej. Kierował wieloma szeroko dyskutowanymi badaniami dotyczącymi nierówności klasowych, edukacji i przyszłości wsi, a ostatnio także postaw wobec katastrofy klimatycznej i transformacji energetycznej w Polsce. Wraz ze Sławomirem Sierakowskim autor głośnych raportów „Polityczny cynizm Polaków” oraz „Koniec hegemonii 500 plus”.
Olga Sarna
Prezes Zarządu Fundacji MARE/Koordynator projektów. Ma szerokie doświadczenie w realizacji projektów społecznych i środowiskowych we współpracy z organizacjami pozarządowymi i naukowymi. Uczestniczyła w realizacji licznych projektów dotyczących zrównoważonego rybołówstwa, odpadów morskich (w tym sieci widm) i innych tematów związanych z ochroną środowiska morskiego i gospodarki morskiej, a także projektów edukacyjnychi podnoszących świadomość ekologiczną.
Aleksandra Sawa
Facylitatorka i edukatorka, związana z trzecim sektorem od blisko 10 lat. Była wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych (PROM) odpowiedzialna za komunikację i rzecznictwo (2019-21) oraz była członkini zarządu Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Polsce (2016). Brała udział w tworzeniu obowiązującej Strategii UE na rzecz młodzieży. W latach 2017-2018 koordynatorka Unijnego Dialogu Młodzieżowego w Polsce, nagrodzonego wówczas na poziomie europejskim za innowacyjne podejście do kwestii włączenia społecznego w prowadzeniu konsultacji społecznych. Wraz z zespołem nagrodzona również 1. miejscem podczas Global Youth Trends Forum w Tajpej za prezentację dobrych praktyk w zakresie włączania młodzieży w procesy decyzyjne w szkole i w systemie edukacji. W przeszłości także analityczka polityczna. Obecnie współpracuje z Fundacją Instytut Bezpieczeństwa Społecznego i Kulturą Liberalną.
dr Tomasz Sawczuk
Doktor filozofii i prawnik, szef działu politycznego tygodnika „Kultura Liberalna”, autor książki „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP”.
Michał Sawicki
Psychoseksuolog i psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym. Specjalizuje się w badaniu strategii behawioralnych i terapii osób dorosłych. Na co dzień prowadzi gabinet seksuologii i psychoterapii w Warszawie. W swojej pracy odnosi się głównie do profilaktyki zdrowia psychicznego i filozofii redukcji szkód.
Magdalena Schejbal
Od najmłodszych lat związana z aktorstwem. Aktorka filmowa, ale również teatralna z licznymi rolami na swoim koncie. Aktywna, walcząca o równe prawa kobiet. Ambasadorka inicjatywy Różowa Skrzyneczka. Prywatnie mama dwójki dzieci i zaangażowana społecznie kobieta, która nie boi mówić się o poważnych i istotnych kwestiach.
Vincent V. Severski
Były oficer wywiadu, pisarz. Jako oficer przepracował 26 lat. Odbył ok. 140 misji w blisko 50 krajach. Jest autorem 2 serii szpiegowskich ("Nielegalni", "Nieśmiertelni", "Niewierni" i "Niepokorni" oraz "Zamęt", "Odwet" i "Nabór"). Napisał również powieść o polskiej agentce brytyjskiej tajnej służby – "Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”.
Jana Shostak
Obywatelka świata z polsko-białoruskimi korzeniami. Artystka, która od 2020 r. została aktywistką. Realistka, która żąda niemożliwego. Na co dzień używa feminatywów. Wierzy w skuteczność sztuki, solidarność, siłę współpracy w kulturze. Doktorantka na UAP. Reprezentuje obywatelską inicjatywę „partyzanka". Od 2016 roku świadomie używa mediów masowego przekazu jako platformy do rozpowszechnienia swoich działań ze sfery sztuki/aktywizmu. Codziennie o 18:00 (do końca rewolucji i o jeden dzień dłużej) współtworzy pomnik czasowy minuta krzyku dla Białorusi. Współreżyserka filmu „Miss Polonii" (prod. WFDiF, współreż. Jakub Jasiukiewicz, 2021). Kurator Sebastian Cichocki podsumowuje jej twórczość: „Jana Shostak która używa sztuki jako wytrychu, włamując się do innych pozaartystycznych systemów takich jak język polski, religijna pielgrzymka czy konkurs piękności”.
Aleksandra Sidoruk
Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim specjalizująca się w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Członkini zarządu Stowarzyszenia Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, w którym promuje ekofeminizm, kieruje współpracą międzynarodową i koordynuje kontakt z mediami. Członkini Partii Zieloni. W przeszłości koordynatorka projektu rzeczniczego "From Meat to Plant" w Green REV Institute gdzie na poziomie europejskim walczyła o zaprzestanie finansowania przez UE produktów odzwierzęcych.
Sławomir Sierakowski
Polski publicysta, socjolog, krytyk literacki i teatralny, wydawca, okazjonalnie dramaturg. Założyciel i redaktor naczelny pisma „Krytyka Polityczna”, internetowego „Dziennika Opinii” oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej, współtwórca REDakcji.
Radosław Sikorski
Polski polityk, dziennikarz i politolog. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, pracował jako dziennikarz dla czołowych angielskich gazet. Jako korespondent wojenny wyjechał do Afganistanu gdzie zrobione przez niego zdjęcie zostało nagrodzone nagrodą World Press Photo. W 2005 roku został szefem MON, a w 2007 roku objął tekę Ministra Spraw Zagranicznych, którą sprawował najdłużej ze wszystkich ministrów III RP. Marszałek Sejmu VII kadencji. W 2019 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest szefem delegacji EU-USA. Wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy.
Remigijus Šimašius
Litewski prawnik i polityk, w latach 2008-2012 minister sprawiedliwości w rządzie Andriusa Kubiliusa. Poseł na Sejm Republiki Litewskiej, a od 2015 mer Wilna. W 1997 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wileńskim. W 2002 uzyskał stopień doktora nauk prawnych w katedrze filozofii prawa na Wydziale Prawa Litewskiego Uniwersytetu Prawa. Od 1995 roku związany był z Litewskim Instytutem Wolnego Rynku. Od 2002 do 2005 roku wykładał teorię prawa w Litewskim Uniwersytecie Prawa, a od 2005 do 2008 roku był wykładowcą Wydziału Prawa Uniwersytetu Wileńskiego. Od 1995 roku był członkiem Litewskiego Związku Liberałów, a pod koniec lat 90. zasiadł w zarządzie partii i kierował Komitetem Sprawiedliwości. Pozostał w ugrupowaniu po przekształceniu w Związek Liberałów i Centrum. W latach 1997–1998 stał również na czele Litewskiej Młodzieży Liberalnej. W latach 2000 i 2002 był wybierany do rady miejskiej Wilna. Działał w organizacjach pozarządowych. Współpracował m.in. z Centrum Informacji i Wsparcia Organizacji Pozarządowych oraz litewskim oddziałem Transparency International. Zasiadał w grupach roboczych i organach konsultacyjnych przy instytucjach państwowych. 4 grudnia 2008 otrzymał nominację na stanowisko ministra sprawiedliwości z rekomendacji Ruchu Liberalnego Republiki Litewskiej. Jest burmistrzem Wilna od 2015 r., swoją drugą kadencję rozpoczął w 2019 roku. W tym czasie Remigijus Šimašius był w stanie aktywnie realizować i wdrażać szereg strategii mających na celu uproszczenie i unowocześnienie procedur biurokratycznych. To właśnie ta radość z otwartości, zaangażowania i decyzje oparte na rzeczywistych danych, doprowadziły go do wyboru na burmistrza Wilna w 2015 roku.Kieruje nim misja stworzenia miasta otwartego i przejrzystego.
dr Bianka Siwińska
Jej pasją jest budowanie zmiany w świecie technologii. 15 lat temu, będąc studentką zainicjowała pierwsze, pionierskie działanie na rzecz zwiększenia udziału kobiet w technologiach – akcję „Dziewczyny na politechniki!”. Do tej pory wzięło w niej udział 200 000 licealistek, a udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł o 10%. Jest naukowczynią, aktywistką i menadżerką. Zarządza Fundacją Edukacyjną Perspektywy. W jej ramach wraz z zaangażowanym zespołem rozwija takie projekty jak "IT for SHE", "Nowe Technologie dla Dziewczyn", "Shesnnovation Academy", "Lean in STEM" i inne. Autorka książek i raportów o internacjonalizacji szkolnictwa wyższego i kobietach w technologiach. Jest też twórczynią "Pespektywy Women in Tech Summit" – najważniejszego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie i zarazem największej imprezy technologicznej w Polsce.
Karolina Skowron
Dyrektorka Akcji Demokracja, ruchu społecznego na rzecz praw człowieka, demokracji, sprawiedliwości społecznej i ochrony klimatu. Wcześniej dyrektorka polskiego oddziału jednej z czterech najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie. Twórczyni Centrum Zwierząt - pierwszego centrum łączącego ruch feministyczny z ruchem prozwierzęcym na Kongresie Kobiet. Współzałożycielka globalnej Connections Alliance wzmacniającej inkluzywność w ruchu prozwierzęcym. Liderka polskiej grupy Vegan Ladyboss zreszającej ponad 100 kobiet działających na rzecz zwierząt. Członkini Komitetu Parady Równości. Współzalożycielka i główna ekspertka Parlamentarnego Zespoły ds. Ochrony Zwierząt Hodowlanych. Członkini rady konsutacyjnej praw zwierząt przy Strajku Kobiet.
Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Dziennikarka "Kultury Liberalnej", w której prowadzi projekt "PraworządźMY", mający na celu stworzenie bazy wiedzy o kondycji rządów prawa w Polsce, na Węgrzech, w Czechach i Bułgarii w ostatnich latach. Jako dziennikarka zajmuje się sprawami społecznymi, obywatelskimi, równościowymi. Wcześniej pracowała także w "Gazecie Wyborczej", "Dzienniku Polska Europa Świat”, „Newsweeku” oraz „Wprost”. Napisała książki, m.in. „Gajka i Jacek Kuroniowie”, „Twoje życie w moich rękach, opowieść o polskiej służbie zdrowia”, jest współautorką „Rodziny Himalaistów” i „Dziewięciu rozmów o aborcji”.
Agnieszka Smoleńska
Agnieszka Smoleńska kieruje działem spraw europejskich w POLITYCE INSIGHT. Absolwentka Europejskich Studiów Społecznych i Politycznych na University College London oraz Europejskich Studiów Interdyscyplinarnych w Kolegium Europejskim (Natolin). W latach 2010-2014 pracowała w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. W latach 2014-2018 doktorantka na wydziale prawa Europejskiego Instytutu we Florencji oraz współpracownik Florenckiej Szkoły Bankowości i Finansów, gdzie prowadziła badania z zakresu regulacji rynku bankowego i reformy zarządzania gospodarczego w UE. Współpracowała też z Transparency International i Bankiem Światowym.
Anna Materska-Sosnowska
Politolożka. Wykładowczyni i adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych Wydziału Prawa i Administracji UW. Od wielu lat angażuje się w działalność rad rodziców, działania na rzecz społeczności lokalnej, promowanie dobrej edukacji i walkę o prawa kobiet.
ks.Kazimierz Sowa
Duchowny katolicki, dziennikarz, komentator i publicysta. Pracował w mediach zarówno katolickich jak i świeckich. Współtworzył a potem kierował Radiem Plus, równocześnie publikując liczne teksty w opiniotwórczych dziennikach i tygodnikach. Zawodowo związany z Grupą ITI i telewizją TVN gdzie w 2006 r. stworzył kanał tematyczny religia.tv a potem na antenie TVN24 bis prowadził autorski program „Piąta Strona Świata” poświęcony tematyce międzynarodowej i społecznej. Autor kilku książek, w tym „Moje syberyjskie podróże” i „Szaleńcy Pana Boga” oraz kilkunastu filmów dokumentalnych zrealizowanych w latach 2007 - 2015. Aktualnie przygotowuje publikacje poświęcona analizie modelów finansowania Kościołów i związków wyznaniowych w Unii Europejskiej.
Agata Stremecka
Prezes zarządu Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Specjalistka w zakresie strategii kampanii Public Relations. Zarządzała agencjami specjalizującymi się w promocji inwestorów zagranicznych w Polsce, w tym jako doradczyni w procesach prywatyzacyjnych sektora przemysłowego. Współautorka kilku kampanii wyborczych (prezydenckich i parlamentarnych).
Maciej Stuhr
Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i studia aktorskie w krakowskiej PWST. Jego pierwszym żywiołem był inteligentny artystyczny kabaret czerpiący tradycje z literackich mistrzów. Zadebiutował na dużym ekranie u Krzysztofa Kieślowskiego w „Dekalogu X” jako 13-latek. Szybko stał się niezwykle wszechstronnym aktorem realizującym się w filmie i teatrze najwyższej artystycznej rangi, ale także w produkcjach popularnych.
Jacek Sutryk
Socjolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Zaangażowany społecznie - przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych OSP, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej, współpracował z organizacjami socjalnymi z całej Polski. Był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Od 2011 r. dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. Od 2018 r. prezydent Wrocławia. Zdobył mandat w pierwszej turze, po otrzymaniu 129669 (50,2 proc.) głosów.
Michał Szczerba
Warszawski poseł i były samorządowiec. Pomysłodawca i pierwszy przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej. Członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Obserwator wyborów na Białorusi w 2020 r. Wiceszef delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej. Odznaczony gruzińskim Orderem Honoru. „Mistrz Riposty” Szkła Kontaktowego.
Ewa Szymera
Urodzona i wychowana w Rybniku, po maturze wyjechała do Wiednia, gdzie ukończyła studia tłumaczeniowe i pracowała m. in. w instytucie badań społecznych IFES. Obecnie koordynatorka projektów w branży konsultingowej. Członkini zarządu fundacji Różowa Skrzyneczka, od 2020 roku walczy o powszechny dostęp do bezpłatnych produktów menstruacyjnych w przestrzeni publicznej.
Adam Szłapka
Wielkopolanin, poseł VIII i IX kadencji. Przewodniczący Nowoczesnej. Samorządowiec, zaangażowany w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, działał w Młodym Centrum, Stowarzyszeniu i Fundacji Projekt: Polska. Koordynował kampanie społeczną Razem89 oraz projekty m. in. Pokolenie Solidarności i Region2030.
prof. dr hab. Magdalena Środa
Polska filozofka specjalizująca się w etyce, publicystka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, feministka, w latach 2004–2005 pełnomocniczka rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą.
Marek Tatała
Ekonomista, manager w sektorze organizacji pozarządowych i think-tanków, liberał. Od 2013 r., wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Od 2021 r., wiceprezes zarządu i CEO Fundacji Wolności Gospodarczej. Autor wielu artykułów na temat gospodarki, prawa i polityki publikowanych w Polsce i za granicą.
Michał Tęcza
Ekspert z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy z ludźmi. Trener, profilaktyk, specjalista z zakresu pomocy humanitarnej oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Posiada wykształcenie z zakresu pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Frans Timmermans
Holenderski polityk i dyplomata, deputowany krajowy, minister spraw zagranicznych w rządzie Marka Ruttego. W latach 2014–2019 pierwszy wiceprzewodniczący, a od 2019 jeden z wiceprzewodniczących wykonawczych Komisji Europejskiej.
Robert Tomaszewski
Odpowiada za sektor energetyczny i paliwowy. Związany z Polityką Insight od jej początków, jest głównym autorem serwisu PI Energy. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowe studia z funkcjonowania rynku energii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Northeastern Illinois University w Chicago oraz Radboud University Nijmegen.
Adam Traczyk
Współzałożyciel i członek zarządu think-tanku Global.Lab, Associate Fellow w German Council on Foreign Relations (DGAP), autor podcastu Raport Berliński. Współpracownik More in Common. Były doradca ds. zagranicznych Roberta Biedronia. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Studiował także nauki polityczne na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn oraz odbył studia latynoamerykańskie i północnoamerykańskie na Freie Universität w Berlinie. Publikował m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dziennika Gazety Prawnej", "Krytyki Politycznej" i "OKO.press".
Michał Tarnowski
Specjalista od edukacji i aktywista społeczny stojący za projektami takimi jak Project Access Poland i Akademia Wiedzy Obywatelskiej. Absolwent Philosophy, Politics and Economics (PPE) na University of Oxford. Laureat Aspen Central Europe Leadership Award 2020. Założyciel i CEO dwóch startupów edukacyjnych – nauczeni.pl oraz nativated.com
Wanda Traczyk-Stawska
Ps. „Pączek”, „Atma” (ur. 7 kwietnia 1927 roku w Warszawie) – polska psycholog, działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.
Tadeusz Truskolaski
Polski ekonomista i polityk, od 2006 r. prezydent Białegostoku. W 2006 r. Tadeusz Truskolaski po raz pierwszy wziął udział w wyborach samorządowych 26 listopada. Mieszkańcy powierzyli mu urząd Prezydenta Miasta na czteroletnią kadencję. Ślubowanie złożył 5 grudnia 2006 r. W 2018 r. białostoczanie po raz czwarty zdecydowali, że powinien stać na czele białostockiego samorządu. Obecna, czwarta już kadencja, potrwa do 2023 r. Prezydentura Tadeusza Truskolaskiego to czas dynamicznego rozwoju miasta, m.in. dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy unijnych. Od 2007 roku Białystok zdobył ok. 2 mld zł dofinansowania na inwestycje warte ok. 3 mld zł, które diametralnie zmieniły wygląd miasta i komfort życia mieszkańców. Z wykształcenia jest ekonomistą. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki, kontynuując jednocześnie pracę naukową. Obecnie posiada tytuł doktora habilitowanego, jest profesorem Uniwersytetu w Białymstoku. Na swoim koncie ma ponad 110 publikacji naukowych.
Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy od 2018 roku. Członek Europejskiego Komitetu Regionów i Zarządu Eurocities. W 2020 roku Rafał Trzaskowski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Były poseł, eurodeputowany i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, w 2014 r. był wiceministrem spraw zagranicznych RP, a w 2013 r. ministrem administracji i cyfryzacji w gabinecie premiera Donalda Tuska. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował i ukończył stosunki międzynarodowe oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk politycznych.
Ben Tufft
He works in the Strategic Communications Unit at NATO’s Public Diplomacy Division, where he drafted the Alliance’s Action Plan to Counter Disinformation and the organisation’s approach to countering hostile information. He leads the campaigns work, which forms part of NATO’s response to disinformation by building resilience in citizens and promoting a fact-based narrative. Previously, Ben worked in an international role at the UK Prime Minister’s Office, using strategic communications to counter hybrid threats in partnership with Allied governments.
Donald Tusk
Przez 7 lat (2007–2014) sprawował urząd premiera. W 2014 r. został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, a w 2017 r. wybrany ponownie. W grudniu 2019 r. Donald Tusk objął urząd przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Od 3 lipca 2021 pełni obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Wcześniej, w 2001 r. był współzałożycielem PO, a w 2003 r. został po raz pierwszy jej liderem. Pochodzi z Gdańska, gdzie podczas studiów na historii na Uniwersytecie Gdańskim angażował się w nielegalną działalność przeciwko reżimowi komunistycznemu.
dr Zuzanna Warso
Doktorka nauk prawnych, adwokatka, anglistka. Przez 10 lat współpracowała z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Obecnie Senior Research Analyst w Trilateral Research. Bada wpływ nowych technologii i postępu naukowego na prawa człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw kobiet oraz prawa do zdrowego środowiska.
Agnieszka Warso-Buchanan
Radczyni prawna i liderka zespołu Czyste Powietrze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w międzynarodowej organizacji ClientEarth. Zajmuje się kwestiami związanymi ze strategicznymi postępowaniami sądowo-administracyjnymi w obszarze jakości powietrza. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Queen Mary, University of London. Po ukończeniu aplikacji sądowej w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski. W 2019 r. znalazła się w gronie prawników wyróżnionych przez Dziennik Gazeta Prawna za działalność w służbie społeczeństwu.
Michał Wawrykiewicz
Adwokat, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, ustrojowego, procesowego i europejskiego. Ekspert zespołów parlamentarnych, konsultant prawny Biura Analiz Sejmowych oraz komisji senackich przy procesach legislacyjnych. Obrońca represjonowanych sędziów w sprawach dyscyplinarnych i karnych. Współzałożyciel inicjatywy #WolneSądy (2017) oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS (2018).
Artur Wieczorek
Trener i konsultant specjalizujący się w tematyce edukacji dla zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych. Tworzy projekty edukacyjne i szkoleniowe skierowane do oświaty, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Pracował m.in. w biurze projektowym Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) oraz jako wykładowca akademicki na uniwersytecie w Malangu (Indonezja). Realizował projekty m.in. dla: Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, Komisji Europejskiej (DG EAC), Climate-KIC, Forum Energii, Centrum Północ-Południe Rady Europy. Członek zespołu ekspertów Climate Leadership UNEP/GRID. Ukończył studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Narodowym w Singapurze.
Paweł Wiejski
Analityk polityki klimatycznej UE w Instytucie Zielonej Gospodarki. Pisze o klimacie i polityce europejskiej m.in. dla Notes from Poland.
prof. Karolina Wigura
Socjolożka, historyczka idei. Członkini Zarządu fundacji Kultura Liberalna. Wykładowczyni na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Rady European Council on Foreign Relations. Opublikowała książki: "Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki" (2011), "Wynalazek nowoczesnego serca: Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach" (2019) oraz "The End of the Liberal Mind. Poland"s New Politics" (2020). Obecnie przebywa na stypendium Richarda von Weizsäckera w Akademii Roberta Boscha w Berlinie.
Aleksandra Wiśniewska
Absolwentka London Schools of Economy i Oksfordu. Była szefowa misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Jemenie. Za swoje zaangażowanie została wyróżniona w pierwszej edycji konkursu "Forbes 25 under 25"
Arkadiusz Wiśniewski
Prezydent Miasta Opola. Ukończył studia MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz politologię i administrację na Uniwersytecie Opolskim. Pracował jako nauczyciel akademicki (Uniwersytet Opolski) oraz pracownik samorządowy (jeden z menedżerów w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki). Był również dyrektorem Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości.
Maciej Witucki
Prezydent Konfederacji Lewiatan, największej organizacji w Polsce zrzeszającej przedsiębiorców. W latach 2006 – 2019 wiceprezydent tej organizacji. Studiował na Politechnice Poznańskiej. Ukończył również studia podyplomowe we Francji w Ecole Central Paris. Specjalizował się w dziedzinie badań operacyjnych i wspomagania decyzji. Pracował w banku Cetelem Polska, a następnie w zarządzie Lukas Banku, którego w 2005 roku został prezesem. Następnie w 2006 roku został prezesem Telekomunikacji Polskiej i jednocześnie szefem Grupy TP, w której skład wchodziły 23 spółki. W 2016 roku został prezesem zarządu Work Service SA. Jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Orange, zasiada również w Radach Nadzorczych TISE, AXA, Auchan, Krynica Vitamin. Jest członkiem Rady Dyrektorów Atlantic Council, członkiem Rady Fundacji Centrum im. prof. B. Geremka, zasiada w Radzie European Council on Foreign Relations. Z żoną Zofią mają troje dzieci: Klarę, Laurę i Franciszka.
Jagoda Zakrzewska
Menedżerka w dziale polityki publicznej Google, gdzie zajmuje się m.in. zagadnieniami wpływu nowych technologii na gospodarkę. Wcześniej pracowała m.in. w Ministerstwie Rozwoju i Ambasadzie USA w Warszawie. Przez lata pracy zawodowej wyspecjalizowała się w tworzeniu i zarządzaniu programami edukacyjnymi związanych z nowymi technologiami, bezpieczeństwem, relacjami międzynarodowymi i kulturą. Z wykształcenia jest socjolożką, ukończyła Uniwersytet Warszawski. Jest również absolwentką studiów w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Ukończyła program dla młodych liderów organizowany przez Aspen Institute.
Edit Zgud
is a political scientist frequently appearing on the international media. She is a guest lecturer at the University of Warsaw and a doctoral researcher at the Polish Academy of Sciences. Her field of research is informal power in the context of Hungarian and Polish democratic backsliding. She is a Rethink.CEE fellow at the German Marshall Fund and a Visegrad Insight Fellow. She previously worked at Political Capital Research and Consultancy Institute in Budapest as an analyst. Prior to that, she was a journalist at various media outlets in Hungary. She earned her M.A. in political science from the ELTE and learned journalism at Bálint György Journalism Academy.
Agata Ziemnicka
Dietetyczka i psycholożka, prezeska Fundacji Kobiety bez diety, założycielka Healthy Workplace.
Jakub Żulczyk
Polski pisarz i scenarzysta. Z wykształcenia dziennikarz. Urodził się 12 sierpnia 1983 roku w Szczytnie. Został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy oraz Literacką Nagrodą Warmii i Mazur. Znany jest głównie z powieści, takich jak: "Ślepnąc od świateł", czy "Wzgórze psów". Swoje teksty publikował w licznych czasopismach. Współpracował m.in. z „Lampą”, „Machiną”, „Dziennikiem Polska-Europa-Świat”, „Exklusiv”, „Metropolem”, „Elle” czy „Wprost”. Poza pisaniem tworzy również scenariusze. Na podstawie scenariusza jego i Moniki Powalisz, powstał jeden z najbardziej popularnych polskich seriali ostatnich lat, "Belfer".
Zespół ATM Grupa
Zespół doświadczonych filmowców. Scenarzysta i realizator, operatorzy, dźwiękowcy oraz montażyści z największego, niezależnego studia produkcyjnego w Polsce. Rocznie produkują setki godzin seriali i programów oglądanych przez miliony widzów, które są emitowane na wielu najważniejszych, ogólnopolskich programach telewizyjnych.
Piotr Żakowiecki
Starszy analityk ds. zdrowotnych Polityka Insight. Absolwent London School of Economics i National University of Singapore. Autor raportów i publikacji w zakresie polityki publicznej, współpracował m.in. z Freedom House, Instytutem Badań Strukturalnych i Pracodawcami RP. Doświadczenie w sektorze publicznym zdobywał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, a biznesowe jako manager ds. strategii w Alior Banku.