- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadzący:
Michał SutowskiGoście:
prof. dr hab. Ewa Bińczyk
Przemysław Sadura
Adam SzłapkaPartner:
Krytyka PolitycznaMiejsce:
Namiot sferyczny
Kryzys klimatyczny zmienia horyzont naszej przyszłości. Popycha gospodarkę na nowe tory i zmienia geopolityczny układ sił. Wpływa również na style życia i zapewne zrodzi nowych wygranych i przegranych kolejnej transformacji. Przetrwanie cywilizacji wymaga pomieszczenia się w ekonomicznym „obwarzanku”. Konkretnie między potrzebami społeczeństwa, a granicami możliwości planety. Jak w Polsce, po sześciu latach rządów Kaczyńskiego robić politykę z myślą o cywilizacji, a nie tylko o kolejnych wyborach? A może to właśnie kwestia klimatyczna przesądzi o ich wyniku?
- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadzący:
dr Miłosz HodunGoście:
dr Konrad Maj
Mikołaj Rykowski
Dorota BródkaMiejsce:
Podkowa II
Badania pokazują, że coraz więcej Polaków odczuwa samotność, a pandemia to uczucie jedynie wzmocniła. Ludzie samotni są stygmatyzowani, częściej mają problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, mają też obniżone zdolności intelektualne i z pesymizmem patrzą w przyszłość. Wydawać by się mogło, że dotyczy to głównie osób najstarszych, ale okazuje się, że najbardziej samotni czują się ludzie młodzi. To wszystko ma wymierne koszty ekonomiczne, niestety wciąż niedostrzegalne! Technologia miała nas zbliżyć i pomagać w rozwiązywaniu problemu samotności. Bardzo często jednak ten problem potęguje, zmieniając wartościowe relacje w substytuty na odległość. Czy Polska potrzebuje ministerstwa samotności na wzór japoński?
- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadząca:
Agata StremeckaGoście:
Sławomir Dudek
Marek Tatała
Eliza Rutynowska
Arkadiusz MuśMiejsce:
Namiot sferyczny
Tematem dyskusji będą perspektywy rozwoju gospodarczego Polski i działania, których potrzebujemy, aby nasz poziom życia konsekwentnie zbliżał się do bogatszych państw Zachodu. W gronie ekonomistów, prawników i przedsiębiorców porozmawiamy o stanie gospodarki i praworządności, a także o receptach na to, żeby Polska była dobrym miejscem do pracy, inwestycji i innowacji.
- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadząca:
Maia MazurkiewiczGoście:
Dariusz Jemielniak
Vincent V. Severski
Anna MierzyńskaTransmisja:
Miejsce:
Campus Arena
Jeszcze kilka lat temu teorie spiskowe wydawały się niewinnymi bajeczkami dla naiwnych lub nowymi miejskimi legendami. W 2021 roku wiemy już, jak bardzo takie teorie są niebezpieczne. To one doprowadziły do szturmu na waszyngtoński Kapitol i to przez nie miliony Polaków nie chcą się szczepić. Fake newsy i dezinformacje mają przeogromny wpływ na zachowania społeczne, na gospodarkę i na wyniki wyborów. Część z nich, szczególnie tę pochodzącą z zagranicy, państwo zauważa i oznacza jako niebezpieczną oraz walczy za pomocą dostępnych środków. Ale co zrobić, kiedy to władza przy znacznym udziale mediów, które kontroluje, staje się największym producentem teorii spiskowych?
- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadzący:
dr Miłosz HodunGoście:
dr Zuzanna Warso
Ada Florentyna Pawlak
dr Konrad MajMiejsce:
Namiot sferyczny
Technologia pomaga medycynie spełniać marzenia o dłuższym i lepszym życiu. A co z tymi, dla których to zdecydowanie za mało? Co z tymi, dla których celem jest przekraczanie granic lub nawet nieśmiertelność? Transhumaniści nie mają oporów przed sprzęganiem ciała z komputerem i wspomaganiem zmysłów technologią. Tego typu eksperymenty to już nie science-fiction, a nowa gałąź gospodarki warta miliardy. O wyzwaniach, obawach, skutkach społecznych i środowiskowych tego zjawiska porozmawiamy z naszymi ekspertami.