- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadząca:
dr Katarzyna KasiaGoście:
prof. dr hab. Małgorzata Fuszara
Barbara Nowacka
Jana ShostakPartner:
Kultura LiberalnaMiejsce:
Podkowa I
"Ostatnich sześć lat to czas wyjątkowo trudny dla polskich kobiet. Właściwie całkowicie straciłyśmy prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji, a nasze ciała stały się polem politycznej walki. Jesteśmy na progu wypowiedzenia przez polityków Konwencji Stambulskiej, chroniącej nas przed przemocą domową. W szkołach dziewczynki mają zajmować się ugruntowywaniem „cnót niewieścich”.
Reakcją na opresję ze strony władzy były masowe demonstracje, które przetoczyły się przez cały kraj. Mimo to, rządzący cały czas zaostrzają antykobiecy kurs. Gdzie szukać korzeni dzisiejszej sytuacji? Kto ponosi za to odpowiedzialność? Czy możemy to zatrzymać? Ale przede wszystkim, jak skutecznie stawić opór polityce dyskryminującej kobiety?
Porozmawiamy o tym, co dzieje się teraz i o możliwych konsekwencjach niepodejmowania działań.
Porozmawiamy również o tym, jak w praktyce realizować hasło „Nigdy nie będziesz szła sama”."
- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadząca:
Katarzyna Skrzydłowska-KalukinGoście:
Michał Wawrykiewicz
Maria Ejchart-Dubois
Jarosław Gwizdak
Kamila Gasiuk-PihowiczPartner:
Kultura LiberalnaMiejsce:
Campus Arena
Jak naprawić szkody wyrządzone przez deformę sądownictwa i prokuratury? Co zrobić, by polskie sądy działały efektywnie i niezależnie? Czy szkody wyrządzone przez niszczące zmiany w Sądzie Najwyższym, Sądach Powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa i Trybunale Konstytucyjnym są odwracalne? Czy po przywróceniu praworządności da się wszystko naprawić? Co można zacząć robić już teraz? I czy wystarczy na tym poprzestać? Polskie sądownictwo bez wątpienia potrzebuje prawdziwej reformy, ale co należy naprawić, a co zreformować?
- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadząca:
prof. Karolina WiguraGoście:
ks. bp. Jerzy Samiec
ks. Kazimierz Sowa
prof. dr hab. Magdalena ŚrodaPartner:
Kultura Liberalna
Czy czeka nas przyjazny rozdział Kościoła od państwa, a może raczej niezbyt przyjazny rozwód? Czy państwo może współpracować z Kościołem, a religia znaleźć punkty wspólne z państwem? Tam gdzie sacrum spotyka się z profanum musimy ustalić nowe warunki współistnienia.
- Szczegóły
-
Panel dyskusyjny
Prowadzący:
dr Tomasz SawczukGoście:
dr Jarosław Kuisz
prof. dr hab. Andrzej Rzepliński
Jan Komasa
dr Henryka BochniarzPartner:
Kultura LiberalnaTransmisja:
Miejsce:
Campus Arena
Jaka powinna być współczesna rola państwa? Jest to pytanie szczególnie ciekawe w dzisiejszej Polsce. Nasza kultura kształtowała się przez 200 lat w warunkach upadku państwa. Po 1989 roku polscy liberałowie musieli budować demokratyczne państwo od podstaw. Wbrew tradycyjnemu, liberalnemu sceptycyzmowi wobec władzy państwowej. Obecnie mierzymy się z pytaniem, jak możliwe jest w Polsce państwo prawa, które służy wszystkim obywatelom, a nie tylko zwycięskiej partii? Potrzebujemy państwa, aby zapewnić obywatelom bezpieczeństwo, edukację, a także reagować na kryzysy współczesności, takie jak kryzys klimatyczny. Jednocześnie obawiamy się państwa upartyjnionego, które może zbyt wiele, które zagraża prawom i wolnościom obywateli. Gdzie szukać inspiracji na przyszłość? O tym będziemy rozmawiać ze znakomitymi znawcami polskiej historii, kultury, społeczeństwa oraz prawa.